Ziua Europei » Liceul Alexandru cel Bun

Ziua Europei

Categorie: Eveniment
Ziua Europei


Astăzi, 8 Mai 2014, în incinta Liceului Teoretic ”Alexandru cel Bun” din or. Sîngera a fost sărbătorită ziua Europei.

De dimineață elevii au avut ocazia să admire lucrările expoziției intitulată ”Europa la noi acasă”.

De asemenea în holul liceului au fost afișate numeroase file cu caracter informativ, referitoare la Uniunea Europeană.

Lecțiile de istorie din această zi au avut și ele o tematică deosebită – ”Perspectivele integrării europene a Republicii Moldova”.

În același context a fost organizat la sfârșitul lecțiilor și un careu cu genericul ”Să descoperim Europa”. În cadrul acestui careu au fost trecute în revistă principalele date istorice referitoare la UE, precum și la relațiile RM – UE. La eveniment a fost prezent și Primarul or. Sîngera Valeriu Poiată, care a ținut să menționeze beneficiile apropierii Republicii Moldova de UE, inclusiv prin prisma rezultatelor palpabile de care în curând se vor bucura toți cetățenii teritoriului administrat. În ceea ce ține de interesele tinerilor, primarul i-a îndemnat să studieze limbile străine pentru că ele pot deschide perspective în vederea obținerii unor burse de studii în statele membre UE.

Careul a culminat cu o horă a Europei, în care au fost prinși toți cei prezenți la eveniment.

____________________
Ziua EuropeiZiua EuropeiZiua EuropeiZiua Europei
Ziua EuropeiZiua Europei
Inapoi »
  • Vizualizari: 552