Ultimul sunet 2014 » Liceul Alexandru cel Bun
Ultimul sunet 2014

Astăzi, 30 Mai 2014, în toate instituțiile de învățământ pre-universitare a avut loc tradiționalul ”ultimul sunet” . La Liceul Toretic ”Alexandru cel Bun” din or. Sîngera evenimentul a început la ora 8:30 cu onorarea Drapelului de Stat și intonarea Imnului Republicii Moldova .

Imediat după aceasta a luat cuvântul Directorul liceului – Valeriu Zavate, care a felicitat în primul rând absolvenții și le-a urat succese la examene. De asemenea acesta a făcut un bilanț al activității liceului pe parcursul ultimului an de studiu, aducând mulțumiri profesorilor, părinților și personalului auxiliar.

La eveniment a fost prezent și Primarul or. Sîngera – Valeriu Poiată, care la fel a ținut să felicite absolvenții, dorindu-le multă sănătate și realizări frumoase în domeniile de studiu pe care aceștia urmează să le aleagă. De asemenea Primarul a amintit despre oportunitățile pe care absolvenții le au în Uniunea Europeană, care le poate da un plus de experiență.

Un alt invitat a fost Președintele Organizației Teritoriale a PLDM (sectorul Botanica) – Vasile Culai. Acesta
le-a urat absolvenților drum bun în viață și cât mai multe realizări.

Cu o diplomă specială, a venit la liceu și Alla Vacarciuc – purtător de cuvânt al Centrului Național de Mediu. Aceasta a felicitat două eleve ale Liceului Teoretic ”Alexandru cel Bun” pentru aportul acestora în vederea ocrotirii mediului, prin realizarea unui proiect comun de amenajare a unei porțiuni a luncii râului Ișnovăț.

Nu a lipsit de la eveniment nici șeful sectorului de poliție din or. Sîngera – Sergiu Șalaru. Acesta a venit special pentru a înmâna câteva diplome unor elevi care au participat la concursuri referitoare la securitate și ordinea publică.

Din partea claselor a XII-a, cu un cuvânt de felicitare a venit Gheorghe Celac, dirigintele clasei a XII-a ”A”. Acesta a amintit absolvenților că ei au fost primii care au învățat din clasa I până în a XII-a în școala nouă, i-a felicitat cu pășirea unei trepte din viața lor și le-a urat multă sănătate și noroc în ceea ce urmează fiecare din ei să facă.

După toate aceste luări de cuvânt și felicitări, a urmat tradiționala citire a listei celor mai buni elevi ai liceului, care s-au remarcat prin succese deosebite la învățătură și purtare exemplară.

Felicitări și mulțumiri au primit profesorii și din partea elevilor. Eleva clasei a IX-a ”C”, Doina Pomană a vorbit în numele tuturor și a menționat importanța cunoștințelor și a bunelor deprinderi pe care profesorii le-au cultivat în conștiința copiilor.

Evenimentul a culminat cu dansul ”Ciuleandra”, realizat de către elevii clasei a XII-a ”A” după care fiecare clasă a mers la ultima oră de dirigenție a acestui an școlar.


______________

Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014Ultimul sunet 2014
Inapoi »
  • Vizualizari: 2035